Старонка:Piosnki wieśniacze z nad Niemna i Dźwiny (1846).pdf/156

З пляцоўкі Вікікрыніцы
Гэта старонка не была вычытаная

116


128.  Zapłata u kata, byle duszā nie byłā hałodna. Po djable zapłata! byle nakarmiono. (mówią słudzy i posłańcy, co czasem i nakarmnieni dobrze nie bywają.)

129.  Zdaryło sie czerwiakú, na wiekú. Zdarzyło się robakowi raz w z̓yciu. (gdy się mała rzecz komu uda, a tem się chwali.)

130.  Znajuć jehō jak lichoho szēleha. Znają go jak zły szelag. (o wszędobylskim.)


Przysłowia do świąt zastosowane.

Lutego 2. Hramnica, zimy paławica. Na Gromnice, masz zimy połowicę. (Na święto Gromnicznej N. P. Marii, kiedy święcą po kościołach świece zwane gromnicami.)

Lutego 24. Na Macieja zimā pacieje. Na Macieja zima potnieje. (Wszelako nie zawsze, bo najczęściej Luty pyta się, czyś obuty?)

Na Kwietną, czyli Wierzbną niedzielę, uderzając kogo poświęconą w kościele, zazwyczaj wierzbową rószczką, mówią wesoło: Nie ja bju, wierbā bje; za tydzień Wielikdzień! Nie ja biję, wierzba bije; za tydzień Wielkanoc!

Kwietnia 23. Jūrjewa rasā, nie treba koniom aúsā. Na Święty Jerzy rosa, nie trzeba koniom owsa.

Maj, wałōm daj i sam na piecz uciekāj. Maj, wołom (karmi) daj i sam na piec uciekaj. O zimnach w Maju panujących jest jeszcze u nas przysłowie: Do Świętego Ducha, nie zrzucaj koz̓ucha; a po Świętym Duchu, w tym samym koz̓uchu.

Czerwca 24. Piered Swiatym Janom prasicie dziēteczki Boha a doszcz; a pa S. Janie ja-j sam upraszū. Przed S. Janem proście dziatki Boga o deszcz; a po Ś. Janie i sam ja uproszę. (Tak się niby odzywa Xiądz do parafian.)

Czerwca 29. Pryszōú Pietrōk, apāú listōk. Pryszōú Ilja, apało dwa. Przyszedł Piotrek, opadł listek. Przyszedł Eliasz, spadło dwa.

Lipca 20. Na Iljū, poúnu piecz chleba naljū. Na Eliasza chlebem piec zaleję. (zaczynają już wtedy z̓ąć.)

Lipca 24. Barysie, Barysie, sam barani sie. Borysie, Bory-