Перайсці да зместу

Прыказ гародзенскага камісара

З пляцоўкі Вікікрыніцы
Прыказ гародзенскага камісара
Аўтар: Кастусь Каліноўскі
1863 г. Травень - пачатак чэрвеня
Крыніца: [1]

Спампаваць тэкст у фармаце EPUB Спампаваць тэкст у фармаце RTF Спампаваць тэкст у фармаце PDF Прапануем да спампаваньня!
PRYKAZ

Rąd Polski, pastawiuszy mienie nad wami wymahaje kab ja hladzieu sprawiedliwoj wolności i praudy, i kab wy adno rabili tak, jak wam ad Rądu Polskaho buduć prykazywać.

Pryniauszy heta na siabie hladzieci budu jak potreba — nad ludzmi dobrymi budu sprawiedliwy, a nad lichimi nijakoho u mianie źmiłowania nie budzie. Chto budzie za rądom Polskim, toj dastanie ziemlu na wiecznaść, i kali zachocze wiernieć sia na swaju dauniaszniu Unijackuju wieru, a chto prociu rądu Polskaho — tamu ahoń i szubienica.

—— Maskal nie majuczy uże wojska kolko jemu treba, i nie mohuczy uziaci rekruta, puskajeć sia na chitrość, — chocze z was uziaci miliciju, a pośle zausim na maskalou pierarabici. Kab nie dapuścić da hetaho, od Jmieni Rądu Polskaho prykazywaju wam: Kali pryjdzie do was szmat wojska maskouskaho, to wy piered nimi jak hroby mauczecie; a kali ich mało zastanieć sia, kab z was rabici miliciju, to wy zaraz dawajcie znać do poustancou, a jeny maskalou jak pacukou wyduszać.

Hety prykaz maje być czytany u każnoj wioscy da świadomości usich.