Старонка:Барысенак. Нацыянальны характар Літоўскага Статута 1529.pdf/21

З пляцоўкі Вікікрыніцы
Гэта старонка была вычытаная

„яно чого не бывало за предковъ нашихъ, а ни за отца нашого, короля его милости, иж бы ся хто о земскихь делехъ и провехъ мелъ отзывати до отца светого папежа. И того нового обычая, што передь тымъ здавна не бывало в панстве нашомъ, жодною мерою не хотели есмо допускати"[1].

І сапраўды, гэтага старога звычаю суд прытрымліваецца і пазьней. Так, каля 1509 году, у часе судовага разгляду па справе паміж п. Пятром і п. Юрым, ваяводзічам віленскім, аб трэцяй частцы маёнтку, апісанага п. Пятру п. Войцехам Кучуковічам, п. Пётр „зь великою пильностью" прасіў у гаспадара дазволу перанесьці гэту справу на духоўны суд. П. Юры таксама згаджаўся на гэта, хоць адважваўся на гэта пры згодзе гаспадара: „естли бы то не было напротивку права его милости". Пасьля гэтага бакі разам зьвярнуліся з просьбай да гаспадара. Гаспадар прызнаў, што па агульнаму правілу няможна „што ся тычеть земьского права о именье нерухомыхъ речей допустити съ права его милости въ духовный судъ". Аднак, у выглядзе выключэньня, „зъ особливое ласки своее, на ихъ обоихъ жаданье" дазволіў ім перанесьці справу ў духоўны суд. І тут-жа было абумоўлена, што гэты выпадак ня можа быць прэцэдэнтам на будучыну:

„А впередъ, што ся тычеть о именье и нерухомыхъ речей, его милость жодному подданному своему таковыхь речей сь своего суда не маеть до духовного права допускати"[2].

Агульная норма звычаёвага права аб лёсе пасагу пасьля бязьдзетнай жонкі выяўлена ў успамянутай вышэй справе п. Гаштольда з п. Янам Радзівілам:

„и не только у великомъ князстве, але и в коруне Польской есть такой обычай: „коли девка будет выдана замужъ, а вмреть детей не маючы, тогды тотъ посагъ, который будетъ за нею данъ, маеть за ся отданъ быти в тотъ же дом, с которого дому тая девка будеть выдана"[3].

Сапраўды, на падставе гэтай нормы разьвязваюцца адпаведныя справы як у беларускіх, так і украінскіх землях. Так, у 1496 годзе па справе земяніна валынскага Андрэя Ціраковіча і сястрэнця яго (зяця) аб дварышчы Давыдоўскім, гаспадарскі суд пастанавіў:

„Коли тая сестра ихъ, за нимъ будучы, а детей съ нимъ не мела, не могла отчыны ихъ мужу своему записывати от нихъ ближних".[4]

  1. Малиновский. Сборник материалов, относяшийся к Петр. Панов-Рады в. кн. Лит. Томск, 1901, стар. 380.
  2. Р. И. Б., XX, Лит. Метр., І. стар. 627.
  3. Малиновский, Сб. мат., стар. 380.
  4. Рус. Ист. Библ. XXVII. Лит. Метр., стар. 658.